Jak czyścić wnętrze samochodu. Najlepsze wskazówki i sztuczki

Profesjonalne opracowywanie szczegółów może kosztować od 400 do 1000 zł, ale samodzielne wykonanie tego zadania może być zaskakująco tanie i proste. Ponadto, prawdopodobnie masz już wiele potrzebnych narzędzi i materiałów. Utrzymanie samochodu "jak nowego" może zwiększyć jego wartość przy odsprzedaży o setki, a nawet tysiące złotych. Oto wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak czyścić wnętrze samochodu. Najlepsze wskazówki i sztuczki

Materiały i narzędzia do czyszczenia

Jeśli masz porządny odkurzacz i asortyment środków czystości, masz już większość potrzebnych rzeczy. Wrzuć różne ręczniki, szczotki, szmatki i gąbki, a będziesz gotowy do działania.
  • Odkurzacz. Odkurzacz z wężem przedłużającym i ręcznymi przystawkami jest idealny - potrzebujesz przystawek do czyszczenia dywanów i ciasnych, trudno dostępnych zakamarków. Pomocna może być również maszyna do czyszczenia parą.
  • Chemiczne środki czyszczące. Prawdopodobnie masz już pod ręką niezbędne produkty do czyszczenia powierzchni, w tym winylowych, plastikowych, tapicerskich i dywanowych. Zrób szybką inwentaryzację powierzchni samochodu i zmontuj koszyk swoich ulubionych środków czyszczących.
  • Materiały do wycierania i polerowania. Do poważnych prac wykończeniowych potrzebny jest szeroki asortyment ręczników i szmatek - od frotowych ściereczek do szorowania po niestrzępiące się, drobne szmatki do czyszczenia i polerowania. Aby uzyskać piękny połysk na powierzchni bez obawy o zarysowania, nie można pobić ściereczki z mikrofibry. Zanim zaczniesz, upewnij się, że ściereczki są wolne od resztek środków chemicznych.
  • Szczotki i aplikatory. Różnej wielkości szczotki są niezbędne do czyszczenia kurzu z otworów wentylacyjnych i innych trudno dostępnych miejsc. W zależności od środka czyszczącego, może być potrzebna szczotka o sztywnym włosiu, gąbka lub szmatka. Patrz instrukcja na etykiecie i upewnij się, że używasz odpowiedniego aplikatora - to może zrobić całą różnicę.
Używając środków czyszczących do wnętrza samochodu, upewnij się, że są one przeznaczone do jego powierzchni. W razie wątpliwości, przetestuj je na niepozornym miejscu. W przypadku pojawienia się skazy lub plamy, zostanie ona ukryta przed wzrokiem.

Dywany i maty podłogowe

Jest to dobre miejsce na początek, ponieważ dywany i maty podłogowe są zwykle najbardziej brudne. Jednak w zależności od tego, jak brudna jest reszta wnętrza, być może będziesz chciał posprzątać dywan jako ostatni - jeśli sprzątanie foteli i kreski spowoduje bałagan, nie będziesz musiał naprawiać dywanu. Zanim zaczniesz, usuń wszystkie monety, papiery, śmieciowe opakowania po żywności i inne przedmioty, które się nagromadziły. Przesuń siedzenia do przodu i do tyłu, aby upewnić się, że niczego nie przegapisz.

Maty podłogowe

Zdjąć maty podłogowe i energicznie wstrząsnąć luźnym brudem. Niektóre maty mają głębokie wgłębienia, które zatrzymują wodę i topniejący śnieg w butach zimowych, a brud może zbierać się między rowkami. Jeśli dobre wstrząsanie nie wystarczy, spróbuj poluzować brud sztywną szczotką. Czyścić między rowkami za pomocą nieosłoniętej dyszy wężowej odkurzacza. Gdy wszystkie maty będą wolne od brudu, zmyj je silnym strumieniem wody z węża ogrodowego. Pozwól im całkowicie wyschnąć na powietrzu. Jeśli maty są myte detergentem, upewnij się, że środek czyszczący nie pozostawi ich śliskiej i niebezpiecznej podczas jazdy.

Dywan

Po pierwsze, odkurzyć całkowicie dywan. Do czyszczenia szczelin i obszarów wokół siedzisk należy używać przystawki ze szczotką i różnych dysz o różnych kształtach i rozmiarach. Jak już wspomniano, najlepszym sposobem na umycie prawie każdej wykładziny jest użycie maszyny do czyszczenia parą - modele ręczne są idealne, jeśli się je posiada. Jeśli nie, wiele komercyjnych produktów do czyszczenia wykładzin nadal będzie działać. Dobrym wyborem jest różnorodność pianowych środków do czyszczenia dywanów. Coś w rodzaju pianki do czyszczenia dywanów Bissell, która kosztuje około 15zł za butelkę, nie tylko czyści dywany, ale również pozostawia je pachnące świeżością. Produkty ogólnego przeznaczenia, takie jak Black Diamond Carpet & Upholstery Cleaner, sprzedawane za 20zł za 250ml, to środki czyszczące w aerozolu, które mogą również wykonać tę pracę. W przypadku większości produktów wystarczy spryskać je i wyszczotkować średnio sztywną szczotką, nakładając na plamy i problematyczne miejsca trochę tłuszczu na łokcie. Należy uważać, aby nie zamoczyć wykładziny zbyt mocno, ponieważ może to sprzyjać rozwojowi pleśni i grzybów. Jeśli w trakcie tego procesu dywan się nasiąknie, użyj czystego, chłonnego ręcznika, aby go osuszyć. Plamy, które są trudne do usunięcia, mogą wymagać zastosowania przemysłowego środka czyszczącego lub specjalistycznego. Środek do czyszczenia profesjonalnych wykładzin i plam, który sprzedaje się za 14zł za butelkę 900ml, może zdziałać cuda. Jeśli znajdziesz gumę do żucia zmatowioną w dywanie, pocieraj ją kostkami lodu przez kilka minut. Kiedy guma stanie się krucha, delikatnie oderwij ją od dywanu.

Miejsca siedzące

Trzy główne rodzaje materiałów używanych do produkcji foteli samochodowych to skóra, winyl i tkanina obiciowa, z których każdy wymaga innych metod czyszczenia. Przed nałożeniem środka czyszczącego należy dokładnie odkurzyć fotele (oraz obszary wokół nich i pomiędzy nimi), aby usunąć z nich jak najwięcej zanieczyszczeń.

Skóra

Luksusowa skóra ma swoją wadę: utrzymanie jej w czystości i nowym wyglądzie może być trudne. W miarę upływu czasu brud i brud osadzają się na powierzchni, co może spowodować zmianę koloru skóry na ciemny odcień. Na szczęście, dobry produkt do czyszczenia skóry w mgnieniu oka poradzi sobie z tym problemem. Większość środków do czyszczenia skóry musi być rozpylana lub nanoszona na siedzisko, a następnie wcierana w materiał za pomocą ręcznika. W przypadku używania ręcznika należy go często przerzucać, aby stale używać czystej strony. Po zakończeniu procesu czyszczenia należy wysuszyć siedziska ściereczką z mikrofibry. Poczekaj kilka godzin, aż skóra dokładnie wyschnie. Następnie zastosuj odżywkę do skóry, aby materiał był elastyczny. Jeśli używasz produktu typu "dwa w jednym", takiego jak Weiman Leather Cleaner & Conditioner, możesz zarówno myć, jak i kondycjonować skórę.

Vinyl

W porównaniu ze skórą, winylowe siedziska są zatrzaskiem, o który trzeba dbać. Sprzątanie jest szybkie i łatwe. Wiele produktów, które możesz już mieć, będzie działać dobrze. Nawet niektóre marki środków do czyszczenia szkła wykonują dobrą robotę. Przejrzyj etykiety produktów, które masz pod ręką, aby zidentyfikować ten, który jest kompatybilny z winylami. Następnie spryskaj foteliki samochodowe środkiem czyszczącym i przetrzyj je szmatką. Upewnij się, że środek czyszczący nie znajduje się na żadnym materiale wewnętrznym, który może zostać uszkodzony przez jego nadmiar. Wytrzyj fotele całkowicie, używając drugiej szmatki do wysuszenia. W ciągu około godziny winylowe foteliki samochodowe powinny być gotowe do użycia.

Szmatka

Czyszcząc foteliki samochodowe szmatką, musisz zadać sobie kilka pytań. Czy są jakieś twarde plamy, którymi trzeba się zająć? Czy foteliki wymagają ogólnego czyszczenia, czy też trzeba pozbyć się przykrych zapachów? Te czynniki będą decydować o rodzaju produktu lub metody, której używasz. Wielofunkcyjny środek do czyszczenia tapicerki, taki jak Tuff Stuff, może działać dobrze. Ale jeśli masz problem z plamami, możesz potrzebować specjalistycznego odplamiacza, takiego jak Scotchgard Carpet and Fabric Spot Remover. Możesz również użyć domowego sprayu do usuwania zapachów, jeśli produkty używane do tego momentu nie opuściły twojego samochodu pachnącego świeżością. Spróbuj Febreze Free Nature Fabric Refresher. W przypadku trudnego do utrzymania w czystości fotelika z tkaniny, należy zachować ostrożność. Im więcej płynnych środków czyszczących używasz, tym bardziej wilgotne stają się tkaniny, które wchłaniają zbyt dużo wilgoci, nie wysychając całkowicie, pozostawiając samochód pachnący stęchlizną. Aby zminimalizować użycie surowych środków chemicznych i zmniejszyć ryzyko zamoczenia fotelików, posyp je sodą oczyszczającą. Po kilku godzinach należy odkurzyć sodę, a samochód powinien pachnieć ładnie i świeżo. Pamiętaj tylko: im dłużej pozwalasz, tym więcej wchłania zapachu.

Okna i lusterka

Środek do czyszczenia szkła i ściereczka z mikrofibry mogą zdziałać cuda podczas czyszczenia powierzchni szklanych. Należy jednak pamiętać, aby czyścić szkło, a nie plastik. Na przykład, osłony przyrządów pomiarowych na przedniej konsoli są zazwyczaj wykonane z tworzywa sztucznego. Do tego celu można użyć uniwersalnego środka czyszczącego. Jeśli masz przyciemniane okna, bądź jeszcze bardziej ostrożny. Niektóre zabarwienia są częścią okna, podczas gdy inne to w rzeczywistości arkusz nakładany na wnętrze okna - są one łatwo uszkadzane przez środki czyszczące (szczególnie te zawierające amoniak). W razie wątpliwości należy skontaktować się ze sklepem lub sprzedawcą, który dokonał zabarwienia. Podczas czyszczenia okien i luster spryskać środek czyszczący na szmatkę (a nie na samą szybę), aby zmniejszyć zacieki. W ten sposób unikniesz także czyszczenia innych części samochodu, które mogą zostać uszkodzone przez szkodliwe substancje chemiczne. Na koniec przetoczyć szyby w dół. Widzisz tę linię brudu wzdłuż górnej ćwierć cala? Wiele osób zupełnie o tym zapomina, ale detalowanie jak profesjonalista oznacza, że nie przeoczysz żadnego szczegółu, więc dobrze go wytrzyj. Jeśli masz do czynienia z smugami, szaleństwem może być zorientowanie się, czy znajdują się one na wewnętrznej czy zewnętrznej powierzchni szyby. Aby zwalczyć tę frustrację, zewnętrzne powierzchnie szklane należy wycierać poziomo, a wewnętrzne powierzchnie szklane pionowo. W ten sposób nigdy nie masz wątpliwości, po której stronie znajduje się smuga.

Panel przedni

Przedni panel jest obszarem, który widzimy najbardziej. Niestety, dzięki wszystkim pokrętłom, przełącznikom, wywietrznikom i zakurzonym zakamarkom, może się wydawać, że jest trudny do sprzątania - ale nie jeśli ma się odpowiednie narzędzia.

Tablica rozdzielcza

Niezależnie od tego, czy deska rozdzielcza składa się ze skóry, winylu, czy innego materiału, może być jednym z najtrudniejszych do czyszczenia elementów wnętrza. Kąt nachylenia przedniej szyby w niektórych samochodach może tworzyć trudno dostępne obszary na desce rozdzielczej, a co gorsza, jest to zwykle najbardziej zakurzony obszar w Twoim samochodzie. Przed nałożeniem środka czyszczącego należy odessać cały kurz, pamiętając o tym, aby w trakcie całego procesu dotrzeć do niego jak najdalej. Po zakończeniu sprzątania można zastosować odpowiedni dla danego materiału opatrunek wewnętrzny, aby zapobiec jego blaknięciu lub pękaniu pod wpływem promieni słonecznych.

Konsola

Wiele przycisków i elementów sterujących w Twoim samochodzie może być koszmarem do sprzątania. Kurz może dostać się do każdego pęknięcia i szczeliny. Jest prosta sztuczka, żeby to naprawić. Aby zrobić z siebie wyspecjalizowane narzędzie do czyszczenia najciaśniejszych miejsc i rowków na konsoli, wystarczy owinąć szmatkę wokół końcówki płaskiego śrubokręta. Kluczem jest użycie najcieńszej możliwej szmatki, aby główka wkrętaka nie była zbyt nieporęczna do wykonania zadania. Jeśli obawiasz się, że metalowy wkrętak może uszkodzić konsolę, możesz użyć plastikowego noża owiniętego w szmatkę lub bawełniany wacik.

Otwory wentylacyjne

Grille wentylacyjne nie są zbyt trudne do czyszczenia, ale mogą być niezwykle uciążliwe dzięki wielu częściom. Użycie odpowiednich narzędzi może przyspieszyć pracę - a miękka, długa szczotka z włosiem i puszka ze sprężonym powietrzem w mgnieniu oka wyczyści te brudne kratki wentylacyjne. Używając szczotki, zetrzyj jak najwięcej kratki wentylacyjnej - w ten sposób pozbędziesz się większości kurzu. Aby nadać grillowi zupełnie nowy wygląd, należy wystrzelić kilka strumieni powietrza z puszki ze sprężonym powietrzem na grill. Kanistry na sprężone powietrze można kupić w większości sklepów z artykułami biurowymi za mniej niż 12 zł za puszkę.

Panele drzwiowe

W wielu samochodach panele drzwiowe są wykonane z materiału lub kombinacji materiałów, które są takie same jak tapicerka, siedzenia, deska rozdzielcza lub inne części wnętrza. Na wypełnieniach drzwiowych należy stosować dowolne metody i produkty, które zostały zastosowane w tych miejscach. Należy pamiętać, że wiele paneli drzwiowych posiada uchwyty na kubki lub otwarte przegródki. Mogą to być jedne z najbardziej brudnych miejsc wewnątrz samochodu. Przed przystąpieniem do czyszczenia za pomocą środka chemicznego, usuń ręcznie wszystko, co jest wystarczająco duże. Resztę należy dokładnie odkurzyć.

Zapachy

Długo utrzymujące się zapachy, szczególnie te spowodowane przez dym papierosowy i zwierzęta domowe, mogą być trudne do usunięcia. Na szczęście na rynku dostępne są wspaniałe produkty do usuwania zapachów, takie jak Dakota Odor Bomb Car Eliminator i Ozium Smoke & Odors Eliminator Gel. Zanim spieszysz się z zakupem jakiegokolwiek produktu usuwającego nieprzyjemne zapachy, upewnij się, że nie ma nic, co powodowałoby utknięcie obraźliwego zapachu w ukrytym lub trudno dostępnym miejscu - nawet najlepszy produkt nie może trwale zneutralizować okropnego zapachu, jeśli źródło pozostaje. Jeśli jesteś pewien, że zapach pochodzi z tapicerki lub dywanu, użyj szczodrze produktu do usuwania zapachu, aby zneutralizować nieprzyjemny zapach. Produkty te zostały zaprojektowane tak, aby dbać nawet o najtwardsze, najbardziej nieprzyjemne zapachy. Jeśli jesteś palaczem lub regularnie podróżujesz ze zwierzętami domowymi, zapachy na pewno powrócą. Aby poprawić zapach swojego samochodu, powieś dezodorant samochodowy na lusterku wstecznym lub użyj tej sztuczki: Znajdź stary plastikowy pojemnik na żywność, którego nie można przegapić i sprawdź, czy łatwo mieści się pod fotelikiem samochodowym. Wytnij ćwierć calowe szczeliny w pokrywie, wypełniając pojemnik zwykłymi bryłami węgla drzewnego. Pewnie zatrzaśnij pokrywę i wsuń ją pod fotelik samochodowy, upewniając się, że jest ukryta przed wzrokiem. Pomoże to wchłonąć nieprzyjemne zapachy, odświeżając wnętrze Twojego samochodu bez konieczności stosowania dezodorantów samochodowych, które jedynie maskują przykre zapachy.

Słowo końcowe

Jeśli nie prowadzisz znacznej ilości pojazdów, wystarczające powinno być dokładne wykończenie wnętrza co sześć do ośmiu miesięcy. Gdy po raz pierwszy dopracowujesz wnętrze swojego samochodu, spodziewaj się, że potrwa to dłużej, zwłaszcza jeśli nie zostało ono za jakiś czas wyczyszczone. Jeśli jednak nadal będziecie Państwo dbać o szczegóły samochodu w regularnych odstępach czasu, będzie on zachowywał ten "nowy samochód" przez wiele lat. To może przynieść setki, a nawet tysiące dodatkowych złotych, gdy sprzedajesz lub wymiany w swoim pojeździe. Kiedy ostatni raz szczegółowo opisywałeś wnętrze swojego samochodu? Jakieś inne wskazówki lub sztuczki?

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Krótka historia motoryzacji. Od Leonarda da Vinci do silników hybrydowych.

Naprawa zarysowań samochodu: kompletny przewodnik